CISCO Networking Academy

Drodzy uczniowie/studenci,

Lokalna Akademia CISCO (Cisco Networking Academy) działająca w Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie kilka lat temu uzyskała status akademii sieciowej amerykańskiej firmy Cisco. To laboratorium sieci komputerowych, które realizuje swoje zadania w ramach programu Cisco Networking Academy (CNA). Program ten rozwija się dynamicznie od 1997 roku na całym świecie. W ponad 100 krajach wiedzę na temat sieci komputerowych zdobywa obecnie ponad 1 mln uczniów i studentów. Mają oni możliwość uzyskania umiejętności, które pozwolą im odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Z drugiej strony potencjalni pracodawcy mają szanse pozyskania deficytowych specjalistów branży IT.

 

Program nauczania Lokalnej Akademi Cisco ZS nr 2 w Lubartowie obejmuje kursy:

 • IT Essentials: PC Hardware and Software dotyczący działania sprzętu komputerowego, systemów operacyjnych, elementów składowych komputera oraz podstaw działania urządzeń sieci komputerowych.
 • CCNA Routing and Switching pozwalający uzyskać zaawansowaną wiedzę na temat sieci komputerowych oraz praktyczne doświadczenia potrzebne do pracy w branży IT na stanowisku administratora sieci informatycznych (wymagany certyfikat IT ESSENTIALS: PC HARDWARE AND SOFTWARE).
 • LINUX ESSENTIALS pozwalający uzyskać wiedzę oraz praktyczne umiejętności obsługi systemów operacyjnych Linux.
 • Mobility Fundamentals pozwalający uzyskać wiedzę oraz praktyczne umiejętności projektowania i konfiguracji mobilnych sieci bezprzewodowych, wraz z ich zabezpieczaniem.
 • Internet of Things zawiera przegląd podstawowych pojęć i wyzwań związanych z transformacją cyfrową; kurs analizuje ewolucję w Internecie oraz w jaki sposób współpraca ludzi, procesów, danych, urządzeń i rzeczy przeistacza każdą branżę.

 

Kurs ITE jest kursem bardzo praktycznym, zorientowanym w kierunku przyszłego zatrudnienia, dlatego obejmuje wiedzę przydatną podczas codziennej pracy oraz pomaga kierować i planować przyszłą karierę w branży IT.
Kurs przygotowuje do uzyskania certyfikatu CompTIA A+, który potwierdza zdobytą wiedzę i skutecznie pomaga wyróżnić się spośœród innych kandydatów na rynku. Kurs jest także podstawą dla innych, bardziej zaawansowanych, kursów sieciowych.

 

Kurs CCNA Routing and Switching jest przeznaczony dla osób posiadających już umiejętności techniczne obsługi komputera np. zdobyte w kursie ITE. Został przygotowany w taki sposób, aby uczestnicy koncentrowali się na najczęściej spotykanych zaawansowanych problemach pojawiających się w określonych środowiskach, na przykład w sieciach domowych lub firmowych. Ideą tego kursu jest nauczanie przez praktykę, bez zagłębiania się zbytnio w aspekty teoretyczne. Uczestnicy rozpoczynają od konfiguracji komputera w lokalnej sieci, tworzenia małych sieci przy pomocy urządzeń sieciowych, przechodząc stopniowo do problemów związanych z zaawansowanym przełączaniem i routingiem na urządzeniach firmy Cisco.
Kurs przygotowuje do zdobycia certyfikatu CCNA, który uzyskujemy po zdaniu dwóch egzaminów: ICND 1 (640-822) i ICND 2 (640-816). Od kandydatów na kurs CCNA Discovery oczekuje się posiadania certyfikatu CompTIA A+ (kurs IT Essentials: PC Hardware and Software).

 

Kurs LINUX ESSENTIALS przeznaczony jest dla osób, które chcą nauczyć się Linuxa. Kurs został przygotowany we współpracy firmy Cisco z Linux Professional Institute i obejmuje 70 godzin szkolenia w języku angielskim w zakresie podstaw obsługi systemu operacyjnego Linux.
Przygotowuje do uzyskania certyfikatu potwierdzającego zdobytą wiedzę i skutecznie pomaga wyróżnić się spośœród innych kandydatów na rynku pod kątem obsługi systemów linuksowych.

 

Platforma e-learningowa

Instrukcja poruszania się po platformie e-learningowej

Ekran logowania do platformy

 

Kursy prowadzone są w języku polskim, natomiast wszystkie materiały szkoleniowe dostępne są w postaci elektronicznej dla zarejestrowanych uczestników programu Akademii biorących udział w szkoleniu. Ciekawe zajęcia praktyczne oraz laboratoria wirtualne pomagają uczestnikom rozwijać umiejętnośœci rozwiązywania złożonych problemów. Każdy uczeń naszej szkoły ma możliwość bezpłatnego uczestniczenia w kursach i po zdaniu końcowego egzaminu otrzymać oficjalny certyfikat od firmy Cisco.

 

Zajęcia naszej Akademii odbywają są w bardzo dobrze doposażonych pracowniach, na których wyposażeniu są między innymi:

 • komputery klasy PC oparte na procesorze Intel Pentium Dual-Core 1.8 GHz, 4 GB pamięci operacyjnej RAM DDR2, port RS-232, 21'' monitory oraz zainstalowany system operacyjny Windows 10 Pro
 • oprogramowanie do wirtualizacji obsługujące cztery osobne interfejsy sieciowe 10/100/1000 Ethernet mogące pracować w różnych trybach
 • 2 szafy serwerowe RACK 19" 42U oraz jedna 12U wraz z wyposażeniem
 • routery Cisco m.in. 2600 series, 2811 series
 • punkty dostępowe sieci WLAN
 • przełączniki zarządzane Cisco oraz innych producentów
 • serwery sieciowe z systemem operacyjnym Windows Server 2008/2012, CentOS Server
 • sprzętowy FIREWALL
 • zasilacze awaryjne UPS
 • urządzenia oraz anteny sieci WLAN
 • zestawy do montażu oraz testowania działania sieci Ethernet
 • rekomendowane przez Cisco zestawy do zajęć z zakresu telefonii internetowej VoIP
 • laptopy, tablety
 • projektor multimedialny wraz z laptopem do prezentacji multimedialnych
 • zestaw głośników do odtwarzania materiałów audio-wideo
 • tablica interaktywna
 • oprogramowanie zdalnej komunikacji sieciowej

Ponadto wszystkie systemy operacyjne komputerów PC oraz laptopów wzbogacone są o emulator działania sieci oraz konfigurowania routerów i przełączników Cisco Packet Tracer. Cisco Packet Tracer jest wirtualnym laboratorium sieciowym pozwalającym użytkownikowi budować własne warianty sieci. W wirtualnych sieciach możliwa jest konfiguracja urządzeń sieciowych i hostów identyczna jak w konfiguracji rzeczywistego sprzętu.

Cisco Packet Tracer (dla Windows/Linux):
Zobacz

Tak zaprojektowane i zbudowane pracownie na poziomie szkoły średniej są jednymi z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych nie tylko w powiecie lubartowskim, ale również, odważę się stwierdzić, całym województwie lubelskim.

 

 

Głównym założeniem procesu nauczania Akademii Cisco jest kształcenie kadry profesjonalistów w dziedzinie sieci komputerowych. Idea tworzenia akademii regionalnych i lokalnych ma na celu dotarcie do jak największej ilości słuchaczy w celu prezentacji im nowoczesnej wiedzy na temat projektowania, rozwoju i utrzymywania lokalnych i rozległych sieci komputerowych. W trakcie kursów uczestnicy zarówno zapoznają się z wiedzą na temat standardów wykorzystywanych w topologii sieci komputerowych, jak i nabywają praktyczne umiejętności poprzez ćwiczenia laboratoryjne w pomieszczeniach wyposażonych m.in. przez firmę Cisco Systems. Materiały dydaktyczne jak i program ćwiczeń laboratoryjnych wykorzystywanych w trakcie kursów są na bieżąco uaktualniane w celu ukazania najnowszych trendów i prezentacji jak najaktualniejszej wiedzy z dziedziny sieci komputerowych.


Wiedza prezentowana na kursach i przekazywana w aktywny sposób uczestnikowi stanowi przesłankę do odniesienia sukcesu w nowoczesnym środowisku gospodarki internetowej. Otwiera też możliwości znalezienia satysfakcjonującej pracy i jest solidną podstawą przyszłej kariery zawodowej.


 

INTERAKTYWNA MAPA CERTYFIKACJI CISCO: