#DBI to świetna okazja do poznania/odświeżenia sobie kilku praktycznych porad podnoszących bezpieczeństwo Twoje oraz Twojego komputera.

Przeczytaj je, zastosuj, zapamiętaj. (kolejność przypadkowa):

1. Regularnie aktualizuj oprogramowanie (włącz automatyczne aktualizacje w każdym programie z którego korzystasz, aktualizauj aplikacje Android, a Windows Update to podstawa!).

2. Stosuj unikatowe hasła (różne do poczty e-mail, Fejsubków, Twitterów, bankowości, etc.).

3. Włącz dwuetapowe uwierzytelnianie wszędzie gdzie się da (GMail, Facebook, Twitter, Dropbox mają to od dawna, inne serwisy z których korzystasz być może też – sprawdź to… i włącz!).

4. Hasła zapisuj w managerze haseł (np. KeePass). Dzięki temu musisz pamiętać tylko jedno hasło – do managera. Resztą zajmie się on.

5. Podnieś bezpieczeństwo przeglądarki Firefox lub Google Chrome (np. dodaj wtyczki HTTPS Everywhere, uMatric, etc., wyłącz Java -> NoScripts).

6. Zaszyfruj dysk twardy (np. BitLocker).

7. Korzystaj z VPN, łącząc się z obcą siecią (np. Wi-Fi w McDonald’s).

8. Korzystaj z firewalla :>

9. Korzystaj z antywirusa, skanerów antymalware i konta z ograniczonym uprawnieniami, nigdy nie z konta administratora do pracy na co dzień. Załóż osobne konto.

10. Zastanów się, co umieszczasz w Internecie – wszystko co tam wrzucasz traktuj jako publicznie dostępne. zawsze. dla wszystkich. Wszystko co umieszczasz ma dużą szansę zostać tam na zawsze, czy tego chcesz, czy nie.

11. Załóż hasło na BIOS/UEFI.

12. Regularnie wykonuj kopie zapasowe ważnych danych: plików/systemu_operacyjnego/dysku. Kopie zapisuj na nośnikach zewnętrznych!

13. A złote zasady bezpieczeństwa dla bankowości elektronicznej znajdziecie TUTAJ.

 

To tylko wybrane spośród wielu zasad. Rozmawiajcie o nich ze wszystkimi i przy każdej okazji. Edukujcie znajomych, rodziny, osoby ‘nietechniczne’.

#DziałajmyRazem
#UczymySiePrzezCaleZycie
#DBI2019
https://www.facebook.com/bezpiecznyinternet

Komentarze są zamknięte.